Kaplica Stella Matutina

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

“Gwiazda Zaranna” uzdrowiska, nazwą symbolicznie nawiązująca do czasów, gdy rybołówstwo było podstawowym źródłem utrzymania w tych stronach, a miejscowi rybacy nawigowali posiłkując się położeniem gwiazd na nieboskłonie.

Kaplica Stella Matutina to jeden z pierwszych katolickich obiektów sakralnych w Międzyzdrojach. Kaplicę wybudowano w 1902 roku, na potrzeby zakonu sióstr boromeuszek. Kolejna świątynia tego wyznania powstała dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej.

Tym, co z zewnątrz wyróżnia “Stellę Matutina” od pozostałych zabudowań miejscowości, jest wysoka ryglowa wieżyczka, wieńcząca czterospadowy dach. Na szczycie “hełmu” konstrukcji widnieje stalowy krzyż. Z kolei w środku warto zwrócić uwagę na polichromie z wizerunkami świętych: Jadwigi, Boromeusza, Ksawerego oraz Salezego. To pozostałość po oryginalnym neogotyckim wystroju kaplicy, poważnie zmienionym po Soborze Watykańskim II w 1973 r.

Patronką kaplicy “Gwiazdy Zarannej” jest Matka Boska Uzdrowicielka Chorych.

Mini przewodnik

Jeden z najstarszych katolickich przybytków w całych Międzyzdrojach. Kaplicę Stella Matutina zbudowano w 1902 r. dla sióstr boromeuszek. Najbardziej charakterystyczne elementy to ryglowa wieża zwieńczona stalowym krzyżem oraz naścienne malowidła. Nazwa “Gwiazda Zaranna” nawiązuje do czasów, kiedy wypływający na nocne połowy rybacy zawierzali Matce Boskiej swój los.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja